• cz
  • en
Produkty

Matoušek Ota

Ota(Otto) Matoušek (3.12.1890 v Plzni - 3.3.1977 v Českých Budějovicích) malíř a grafik
Navštěvoval soukromou školu Rudolfa Jindřicha v Plzni, poté studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Josefa Loukoty, Vlaho Bukovace a Jana Preislera a dále na grafickém kurzu u prof.Františka Kolihy. Během první světové války se přidal k československým legiím. Patří mezi nejvýznamnější české malíře působící na jihu Čech. Od roku 1925 žil v Českých Budějovicích, kde spoluzakládal Sdružení jihočeských výtvarníků, v němž byl jeho dlouholetým předsedou. Pět měsíců pobýval v Japonsku, kde studoval místní grafiku.
Věnoval se malbě, volné i užité grafice. Jeho tvorbu charakterizuje jednoduchá lineární kresba, zjednodušení tvarů, horizontály a barevná střídmost značící základní barevné tóny země. Hlavním tématem byla pro něj krajina a život jižních Čech. Autoř řady grafických cyklů.
Zastoupený ve sbírkách Národní galerie v Praze, Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, Oblastní galerie v Liberci a dalších státních i soukromých. Samostatně vystavoval od roku 1911 a kolektivních výstav se zúčastňoval od roku 1937.

Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací