• cz
  • en
Produkty

Melka Čeněk ( Vincenz )

Čeněk ( Vincenz ) Melka ( 10. 1. 1834 v Nových Benátkách - 25. 9. 1911 v Kluži, Rumunsko ) malíř
 
Studoval na pražské Akademii výtvarných umění v letech 1847 - 1855 u profesora Engertha, poté krátce pobyl v Drážďanech, načež podnikl studijní cestu po Evropě a do Egypta. Odtud se dostal roku 1863 do Rumunska a Sedmihradska, kde se usadil v Kluži a stal se učitelem kreslení na tamnější vysoké škole. Vyučoval též v mnoha šlechtických rodinách. Stal se oblíbeným malířem a průvodcem korunního prince Rudolfa na jeho cestách a loveckých výpravách.
 
Maloval a kreslil žánrové a historické náměty, krajiny, portréty, lovecké motivy a zvěř, též lidové typy. S počátku své tvorby maluje v intencích pražské Akademie, později ho zaujala na cestách a hlavně za jeho pobytu v Sedmihradsku, příroda a zobrazování místního lidu v jejich oblečení. Se zálibou maluje romantické motivy z Karpat, národopisné scény, valašské sedláky na trhu, cikánské tábory, dřevorubce, rybáře a podobné postavy.
 
Za pobytu v cizině obesílal výstavy v Praze a přispíval kresbami do ilustrovaných časopisů Světozor, Hálkovy Květy a jiných. Soubornou výstavu svých prací měl v březnu a dubnu roku 1934 v Praze. Vystavovall za svého života s Uměleckou Besedou a výročních výstavách Krasoumné Jednoty a Společnosti přátel výtvarného umění.