• cz
  • en
Produkty

Schneiderka Alois

Alois Schneiderka (24.12.1896 v Křivém u Valašského Meziříčí - 7.9.1958 na Soláni) malíř, scénograf a také diplomat.Nejprve studoval na vídeňské Akademii u profesorů Rumplera a Sochaczevského, odkud přešel k profesoru Debaqueovi na malířskou akademii do Paříže.
Jako akademický malíř hledal své náměty nejčastěji ve dvacátých letech minulého století v Julských Alpách, Dolomitech, Pyrenejích a na Slovensku. Od krajinek se příležitostně dostal k divadelním scénografickým návrhům. Od roku 1925 byl šéfem výpravy opery ve Splitu. Nebyl sám ve své rodině, kdo maloval, protože i jeho bratři Josef a Ludvík byli zdatnými malíři. Společně se ve dvacátých a třicátých letech minulého století vydávali za krajinnými motivy zejména do Itálie, Holandska a Španělska. Od roku 1931 do roku 1934 byl Alois Schneiderka v diplomatických službách jako československý kulturní atašé v Bulharsku.
Od roku 1934 pobýval v Uherském Hradišti, odkud odešel do Velkých Karlovic, osady na Soláni, kde se natrvalo usadil společně s dalšími výtvarnými osobnostmi Moravy. Jeho hlavním motivem v té době byla nejen okolní beskydská krajina, ale i figurální valašské prvky, které využíval při výzdobě kostelních interiérů v okolních obcích. Známé byly i jeho malířské výstavy známé jako Soláňské salony. Jako výtvarný poradce se uplatnil při natáčení hraných i dokumentárních filmů z okolí Velkých Karlovic nebo Beskyd. Známým filmem, na kterém se podílel i jako odborný výtvarný poradce byl film Advent /1956, rež. Vladimír Vlček/.
Mnohé knihy z té doby byly doprovázeny jeho ilustracemi , např. sbírka básní Petra Bezruče nebo K. J. Erbena. Samostatně vystavoval poměrně sporadicky , např. v Brně /1954/, Ostravě /1957/, Vsetíně /1986/. Alois Schneiderka je svými obrazy zastoupen v Galerii výtvarných umění Ostrava, Mětské galerii Zlín, Karlovarském muzeu, Muzeu ve Velkých Karlovicích aj.